O mně

Radek Šimčík - India 2016 - graduace

Rishikesh, Indie 2016 – graduace na učitele Védské meditace

Jmenuji se Radek Šimčík. Narodil jsem se v roce 1973 v Uherském Hradišti. Vždy mě bavila práce s počítači. Po gymnáziu jsem se proto rozhodl vystudovat Vysokou školu ekonomickou v Praze. Mou hlavní specializací byly “Informační technologie”, vedlejší pak “Psychologie a sociologie v řízení firmy”.

Po úspěšném ukončení VŠE v roce 1999, jsem se přestěhoval do Austrálie. Konkrétně do  Sydney, kde jsem pokračoval v dalším vzdělávání.

Při studiu jsem pracoval například jako uklízeč, pomocná síla v kuchyni nebo jsem nafukoval balónky. Jsou to zkušenosti k nezaplacení. V roce 2003, po dokončení studia, jsem se vrátil zpět do Prahy.

V tomto období jsem si začal více uvědomovat svoji Cestu. Zároveň s mou kariérou v IT, ve které jsem stále pokračoval, jsem navštěvoval různé kurzy – například  Modrou Alfu Petra Velechovského.

Pak přišel rok 2007 a já se znovu přesunul do Austrálie.  IT oblast jsem rozvíjel. A s ní se současně stále víc věnoval “sám sobě”. Koncem téhož roku jsem se naučil používat techniku Védské meditace v kurzu Tima Mitchella.

Absolvent tohoto kurzu ovládá nejen způsob meditace, který může používat kdykoli a kdekoli, ale rovněž získá přístup ke společným meditacím a to jak u svého učitele, tak i u ostatních kolegů po celém světě. Hlavní důvod těchto setkání je nejen meditovat, ale také si „oprášit“ techniku nebo si nechat zodpovědět případné otázky. Po dobu své praxe meditujícího, od roku 2007 do roku 2015, jsem se společných meditací pravidelně zúčastňoval.

Po dobu svého pobytu v Sydney jsem navštěvoval meditační centrum, které vedla Limor Babai. Centrum je ve skutečnosti rodinný dům, postavený na základě Vastu principu – Védská architektura – kde se meditace vyučuje. Měl jsem to štěstí, že jsem přímo v centru, nad meditační místností, dva roky žil. Pomáhal jsem organizovat pravidelné společné meditace, kurzy a další akce související s meditací. Já sám jsem pak byl účastníkem kurzu Exploring Vedas, rozšiřujícím znalosti Véd.

Po odstěhování z centra, jsem začal navštěvovat společné meditace Toma Cronina a pomáhal mu s jeho Stillness projektem.

Mým velkým přáním po návratu do České republiky bylo, rozšířit povědomí o Védské meditaci a umožnit používat tuto techniku i dalším lidem. Absolvoval jsem tedy kurz Integrated Initiator Training – Integrovaný kurz učitele meditace. Tento kurz trvá osm měsiců a vede jej Tim Brown. První učitel Védské meditace, který vystudoval pod vedením Thoma Knolese. Kurz jsem úspěšně zakončil závěrečnou zkouškou a graduací v říjnu 2016 v indické  Rishikeshi.

Také jsem se zúčastnil retreatu, kde se praktikuje rozšířená technika Védské meditace. Další náplní jsou přednášky věnované znalosti Véd. Těchto retreatů jsem absolvoval několik a to pod vedením Limor Babai, Thoma Knolese a Tima Browna.  Posledně jmenovanému jsem pomáhal vést společné meditace a retreat, což byla součást mého kurzu stát se učitelem.

Thom Knoles byl 20 let žákem a asistentem Maharishi Mahesh Yogiho, který přinesl Védskou meditaci na „Západ“.

Nesmím zapomenout na člověka, jehož vliv na mě byl opravdu zásadní. Jmenuje se Amir Zoghi.  Jezdí na Harley, věnuje se akrobatickému létání a na první pohled to může vypadat, že s Védami nemá mnoho společného. Opak je však pravdou. Amir pořádá velice zajímavé kurzy a přednášky, kde popisuje to stejné co Védy. Jen svými slovy. Dokonce bych řekl, že jednodušeji. S ním jsem zažil několik jeho vyhlášených WTF Experience seminářů, celoroční program OMG a také (zatím) tři One retreat.

Na závěr bych se rád zmínil o mých vizích a snech. V Sydney jsem několik let pomáhal organizovat akce Conscious Clubu. Jednalo se o setkávání lidí, kteří mají podobný zájem, jak využít volný čas, rozvíjet se, dozvídat se nové věci a potkávat se s inspirativními lidmi.

Akce probíhaly například v kině, kde jsme se nejprve podívali na nějaký zajímavý film. Poté nastoupil řečník se zajímavým tématem. Pak zahrála kapela a následovala společná meditace a našlo se i něco dobrého k zakousnutí. Většinou se jednalo o vegetariánskou kuchyni. A na závěr jsme popíjeli ajurvédský pita, vata, kapha čaj a užívali si setkání přátel naladěných na stejnou vlnu.

Kurz Vyškov srpen 2017

Od chvíle, kdy jsem v roce 2016, cestou přes Indii, opustil svou IT kariéru a započal novou životní etapu jejíž hlavním pilířem je Védská meditace spolu s poznáváním toho, kdo jsme a kam kráčíme, je mým snem podobné akce pořádat i v České republice.

Doufám, že se někde potkáme a naše tváře bude zdobit úsměv stejně tak, jako účastníky mého kurzu na fotografii ….